Tvorba webových stránek nejdříve stojí na technickém zajištění. Abyste mohli začít řešit designovou stránku věci, musíte mít koupenou doménu a webhosting, na kterém bude doména provozována. Jméno domény je ryze na vás. Bude to vaše jméno nebo to bude název vašeho e-shopu?
Zatímco doménou se myslí takzvaná URL adresa, webhostingem je myšleno úložiště, na kterém je web uložen a následně provozován, jak bylo zmíněno. V současné době existuje poskytovatelů domény a webhostingu celá spousta, stačí si vybrat na základě ceny i benefitů, které svým klientům nabízí.
Hledejte v ideálním případě někoho, kdo vám poskytne i takzvaný SSL certifikát čili zabezpečení vaší URL adresy. Zabezpečené webové stránky jsou vyhledávači upřednostňované, navíc jsou věrohodné a uživateli nezavrhované.
Abyste se mohli na svém webu pohybovat a mohli jste také upravovat designovou stránku věci, potřebujete instalovat redakční systém. I když existují portály, na kterých si webovou stránku vytvoříte velmi snadno z připravených šablon (a zde jsou redakční systémy zabudovány) na českém území jsou stále preferovány alternativy webů, do kterých si instalujeme redakční systémy vlastní (nejčastěji WordPress, který je uživatelsky přívětivý a pro začátečníka naprosto vyhovující).
Redakční systém se instaluje přímo u poskytovatele webhostingu a domény. Automaticky se tím propíše i na webovou stránku, na kterou se pod získanými přihlašovacími údaji přihlásíte.
Pokud máte nainstalovaný redakční systém a nacházíte se po přihlášení uvnitř webu, přichází čas na samotný design. V současné době existují nejrůznější pluginy, které vám umožní vytvořit profesionální web na pár kliknutí.
I když vám samotný WordPress nabízí několik šablon, nejsou pro profesionální weby zrovna určené. Vhodné jsou pro online magazíny, kterým šablony zdarma bohatě stačí. Jestliže se však chcete prezentovat na úrovni nebo vytvořit magazín, který svým vzhledem skutečně osloví, pusťte se do tvorby webu pomocí Elementoru nebo Divi šablon a prvků.
V obou případech si pluginy nainstalujte a poté si jen vytvořte stránky, které s pomocí nástroje upravíte. V praxi budete přetahovat jednotlivé grafické prvky, texty, odstavce, odpočty a kontaktní formuláře. Zvolíte si adekvátní barvu, styl písma a další drobnosti, které nakonec vykouzlí prvoligový web.
V konečném důsledku to není nic jiného než hraní. Hrajete si s barevnými kombinacemi, vymýšlíte své vlastní texty a přizpůsobujete si web tak, jak sami chcete a jak se vám to líbí. Při tvorbě však nezapomeňte vytvořit jak mobilní, tak tabletovou verzi, což se vám podaří díky přepínání responzivity webu. Nakonec vše nezapomeňte publikovat, aby se vše řádně objevilo po načtení URL stránky webu.
Stránku máte skoro hotovou, ale říkáte si, že jí pořád ještě něco chybí? A není to třeba logo? To si můžete vytvořit také svépomocí, a to v online nástroji Canva, kde se vám dokonce několik log nabízí. Opět lze upravit písmo, barvy i styl – uložený obrázek poté jen nahrajete na webovou stránku do záhlaví, případně jako ikonu webu v záložkách prohlížečů.