Průvodce, jak pracovat z domova

Díky produktivní práci z domova si můžete pracovní a soukromý čas plánovat jen podle sebe. I na dálku můžete pracovat pro známé české firmy a dělat práci, která vás bude bavit, naplňovat a bude zároveň dobře finančně ohodnocena.

Firmy s možností pracovat z domova

Podívejte se přehled firem, které umožňují pracovat z domova. Některé firmy fungují 100% remote, jiné v hybridním režimu home-office s občasně nutnou návštěvou kanceláře.

Localazy
SaaS platforma
Localazy je firma, která tvoří systém pro správu překladů, při jehož vývoji klade důraz na automatizaci a přehledný design.
100% remote
2FRESH
Digitální agentura
2FRESH je agentura, jejímž posláním je pomáhat organizacím pochopit chování lidí. Spojuje design, byznys a marketing.
100% remote
DevCors
Vývojářská agentura
DevCors vyvíjí webové aplikace na míru a dokáže sestavit tým zkušených a sehraných IT expertů pro všechny typy projektů.
100% remote
SupportBox
SaaS platforma
SupportBox je společnost vytvářející online nástroj, který se zaměřuje na efektivnější péči o zákazníky pro e-shopy.
100% remote
Fakturoid
SaaS platforma
Fakturoid je společnost vytvářející online nástroj pro jednodušší a rychlejší vystavování faktur, což ocení každý podnikatel.
100% remote
Reservio
SaaS platforma
Reservio je společnost, která vyvíjí online rezervační systém, díky kterému je možné nepřetržité přijímaní online rezervací pro jakýkoliv byznys.
100% remote
TopMonks
Startup studio
TopMonks je svobodná firma s IT konzultanty a seniórními vývojáři, kteří zvyšují zisky klientům a vlastním startupům.
100% remote
Freelo Bay
SaaS platforma
Freelo Bay je česká společnost, která se zaměřuje na vývoj vlastního nástroje pro projektové řízení a týmovou komunikaci s názvem Freelo.
Kancelář/home-office
Movements Media
Digitální agentura
Movements Media je digitální agentura se zaměřením na tvorbu webů, psaní textů, focení a správu sociálních sítí.
100% remote
Marketing Miner
SaaS platforma
Marketing Miner je firma vytvářející online nástroj, který se zaměřuje na získávání marketingových dat.
100% remote

Nabídky prací z domova

Podívejte se na přehled všech nabídek prací z domova. V dnešní době si můžete vybírat nové zaměstnání nejen podle financí, ale i dle toho, zda můžete pracovat z domova či nikoliv.

Specialista budování vztahů s klienty
2FRESH
Hledáme člověka, který pomůže nám, majitelům 2FRESH a obchodníkům, s oslovováním nových klientů a sjednáváním schůzek.
100% remote
Full-time
React Developer
DevCors
Máte za sebou už několik projektů v Reactu? Stojíte o práci se super lidmi, kde se nebudete ani vteřinu nudit? Jste náš člověk.
100% remote
Full-time
Backend vývojář (Python/PHP)
Marketing Miner
Hledáme schopného backend vývojáře (především Python a PHP), který se nezalekne starého kódu, ani výzev spojených s novými úkoly.
100% remote
Full-time

Profese pro práci na dálku

Dnešní doba práci z domova prospívá. Díky internetu je možné se spojit s kýmkoliv a to po celém světě. Podívejte se na profese, které můžete vykonávat z domova a přitom být uznávaným freelancerem ve svém oboru či remote zaměstnancem ve své firmě.

Jakou práci v marketingu lze dělat z domova?
 • SEO specialista
 • PPC specialista
 • Copywriter
Jakou práci ve vývoji lze dělat z domova?
 • Vývojář mobilních aplikací
 • WordPress vývojář
 • Kódér
Jakou práci v administrativě lze dělat z domova?
 • Účetní
 • Daňový poradce
 • Account manažer
Jakou práci ve vzdělávání lze dělat z domova?
 • Lektor
 • Korektor
 • Překladatel
Jakou práci v umění lze dělat z domova?
 • Scénárista
 • Spisovatel
 • Malíř

Jaké nástroje používat pro práci na dálku

Při práci z domova se bez znalosti a používání správných online nástrojů neobejdete. Online nástroje vám pomohou ke zlepšení a zrychlení vaší každodenní práce.

Freelo je český nástroj pro pracovní komunikaci. Díky notifikacím, termínům, úkolům a diskuzím je Freelo ten pravý nástroj, který každému zefektivní běžnou pracovní agendu.

Více informací  ➪

Marketing Miner je český data mining nástroj. Tento online nástroj se zaměřuje na získávání marketingových dat o klíčových slovech, doménách a URL adresách.

Více informací  ➪

Slack je online nástroj pro komunikaci v rámci pracovních skupin. Firmy v něm mohou vytvořit týmy, jejichž členové mohou hromadně nebo jednotlivě komunikovat s ostatními.

Více informací  ➪

Google Workspace je sada cloudových nástrojů od firmy Google. Obsahuje populární webové aplikace jako jsou Gmail, disk, kalendář a Dokumenty Google.

Více informací  ➪

Jak si vybavit domácí pracovnu

Abyste mohli skutečně efektivně a dostatečně produktivně pracovat z pohodlí domova, musíte si doma vypěstovat ono místo. Vyhraďte si v nejlepším případě samostatnou místnost, ve které budete mít nejen klid na práci, ale také tím oddělíte onen osobní život od pracovního. A když takovou místnost budete mít zajištěnou, můžete se pustit do zařizování.

Ergonomické křeslo a stůl

Alfou i omegou celé domácí kanceláře je výškově nastavitelný stůl a také ergonomická nebo zdravotní židle. Zatímco stůl by měl být dostatečně prostorný s dostatkem úložných prostor, židle jako taková by měla být ergonomická, aby se postarala o správné držení těla při práci. Ani na jedné věci se ve výsledku nevyplácí šetřit, protože v obou případech mluvíme o nezbytnostech, které jsou při práci využívány prakticky neustále.

Ergo křeslo Verona

Více informací  ➪
 • Nastavení výšky
 • Pevná látka
 • Měkčené područky
 • Bederní podpora
 • Čalouněná vyplněná hrana
 • Moderní provedení

Kožené křeslo Porto

Více informací  ➪
 • Příjemná eko kůže
 • Čalouněné područky
 • Pogumovaná kolečka
 • Houpací mechanismus
 • Dvojitý měkký sedák
 • Nosnost 120 kg

Počítač a další příslušenství

Práce z domova je z devadesáti procent pouze o práci za počítačem. A tak si pořiďte takový monitor, který bude dostatečně velký a který zároveň umístíte zhruba do výšky očí. To je ideální umístění. Pokud budete mít monitor počítače umístěný jinak (níže nebo naopak výše), budete namáhat krční svaly, což může mít za následek neutišitelné bolesti hlavy. V souvislosti s monitorem se pořizuje další příslušenství. Vhodná je ergonomická myš, externí klávesnice či sluchátka s mikrofonem.

Monitor Dell 27"

více informací  ➪
 • Velikost displeje: 27"
 • Typ displeje: IPS
 • Displej: 2560 x 1440
 • Odezva displeje: 4 ms
 • Jas displeje: 350 cd/m2
 • Statický kontrast: 1000:1

Sluchátka Jabra Engage

více informací  ➪
 • Doba hovoru: 13 h
 • Drátová připojení: USB-C
 • Barva: Černá
 • Typ sluchátek: Náhlavní
 • Ovládání hlasitosti: Ano
 • Obsah balení: USB kabel

Správné barvy v pracovně

Už jste někdy slyšeli o tom, že barvy mají velký vliv na naši náladu? Zatímco červená nepatří do ložnic, protože v nás probouzí agresi (zde se hodí spíše uklidňující modrý tón), v pracovně mají místo spíše podporující, produktivní barvy, jako je zelená nebo žlutá. Vhodná je také šedá nebo béžová, což jsou odstíny podporující naše soustředění. V případě, že se rozhodnete pro vylepení například fototapet, vyhnout byste se měli hlavně výrazným vzorům, které vás mohou odvádět od práce.

Co dodržovat a jakým chybám se vyhnout

Nemusíte mít ani tolik schopností k vykonávání práce z domova, jako musíte mít chuť se naučit konkrétním věcem, dovednostem a pravidlům. Existují totiž takové zásady, respektive seznam zásad, který vám zajistí, že budete pracovat skutečně dostatečně produktivně a efektivně, jak si to vy sami nebo váš šéf žádá.

1. Odlišujte čas na práci a osobní volno

S příchodem práce formou home office se do vaší hlavy dostane trochu zmatek. Především z toho důvodu, že najednou nemáte přesně definovaný čas, který máte strávit ve vašem zaměstnání, a takzvané osobní volno. Najednou máte problém odlišovat osobní a profesní rovinu a velmi často se stává, že se tyto dva světy spojují. Bohužel nejen na úkor vaší práce, ale také na úkor vašeho osobního života. V ideálním případě si proto hned na začátku vyhraďte čas na práci, také na rodinu a samozřejmě i sami na sebe. Nepodceňujte se a nezapomínejte na sebe. Vy jste důležitým prvkem celé skládačky.

2. Pokračujte v zajetém režimu

Mnoha lidem dělá problém přepnout se ihned po ránu do onoho zajetého režimu. Je to logické, najednou se do mysli vloudí myšlenka, že máte maximální svobodu nad svým časem. Abyste se vyhnuli následkům tohoto smýšlení, už od samotného začátku pokračujte v zajetém režimu. Nastavte si budík, jako jste zvyklí, také se nasnídejte, jako obvykle, oblékněte se „do práce” a tradičně usedněte k počítačovému/pracovnímu stolu.

3. Plánování je váš nejlepší přítel

Co se každému člověku pracujícímu z pohodlí domácí kanceláře hodí, je plánování. Mluvíme o jeho nejlepším příteli, díky kterému bude člověk dostatečně produktivní, respektive bude stíhat všechno, co si ve své hlavě usmyslel. Zatímco schůzky si můžete zapisovat do svého online kalendáře, hodit se vám bude jistě také tradiční papírový diář, do kterého si budete zaznamenávat například vaše každodenní body to-do listu. Samozřejmě už při samotném plánování nezapomeňte dostatečně viditelně a znatelně vymezit čas a prostor pro vás samotné a pro vaši rodinu/partnera/přátele.

4. Nepodceňujte stravování a pitný režim

Zejména když se při práci dostanete do takzvaného flow, máte problém vnímat čas a prostor. Jenže s tím jde ruku v ruce i nedostatečné stravování nebo nedodržovaný pitný režim. V případě, že chcete mít dostatek energie po celý den, pravidelné jídlo a zajištěný příjem tekutin jsou klíčové věci, na které nezapomínejte. Abyste si ještě více zpříjemnili čas strávený u počítače, můžete si například uvařit čaj nebo kávu. V obou případech mluvíme o něčem, co vám vykouzlí úsměv na tváři a díky čemu budete myslet na to, že musíte také pít a jíst.

5. Pauzy jsou důležitou součástí dne

Mnozí jedinci mají zejména z počátku tendenci pracovat neustále. Odmítají si dělat pauzy, protože je jejich práce baví. Nebo na pauzy nemají vlastně ani pomyšlení ze stejného důvodu. Abyste však neztratili koncentraci, změna činnosti je skutečně velmi podstatná. Můžete si jít zacvičit třeba jen na deset minut, případně se můžete jít projít nebo vyvenčit pejska – to jsou věci, které vám dodají do plic potřebný kyslík a znovu vás probudí, respektive namotivují k práci.

6. Stop rušivým notifikacím

Je důležité si uvědomit, že s příchodem práce z domova se vám také zvýší množství notifikací. Váš tým nebo vy samotní se budete ostatním ozývat. Budou se zaškrtávat položky v seznamu úkolů, budete spolu muset také komunikovat a samozřejmě vás do jisté míry (zejména pokud prokrastinace zavelí) budou lákat sociální sítě. Abyste se maximálně soustředili a podali skutečně ten výkon, který podat chcete, vypnutí notifikací je ten správný krok.

7. Vsaďte na sílu aplikací

I když to v souvislosti s předešlým bodem může znít velmi paradoxně, ale pokud by vás přece jenom prokrastinace přepadávala příliš často, můžete vsadit na sílu aplikací. Existují totiž takové, které buďto ztiší aplikace ostatní, nebo vám jiným způsobem zajistí, že nebudete ničím a nikým rušení. Existují dokonce i takové, které vás samotné přesvědčí o tom, že musíte být pracovití.

8. Nástěnka pro neutuchající motivaci

Motivační nástěnka je skvělý způsob, jak ve vás zachovat onu produktivitu, které při práci chcete docílit. Nemusí se jednat o nic prostorného, stačí jeden plakát vystihující vaše životní motto, případně obrázek nebo například vytištěnou fotografii toho, čeho chcete ustavičnou práci docílit a dosáhnout.